Here is the Question
There are 7 girls on a bus. Each girl has 7 backpacks. In each backpack, there are 7 big cats. For every big cat, there are 7 little cats.
Question
How many legs are there on the bus?
Regards
From India, Mahesana
There are 7 girls on a bus. Each girl has 7 backpacks. In each backpack, there are 7 big cats. For every big cat, there are 7 little cats.
Question
How many legs are there on the bus?
Regards
From India, Mahesana
Number of cats = 14 per backpack. Number of legs per backpack = 14 x 4 = 56. Each girl has 7 backpacks; hence, the number of legs per girl = 56 x 7 = 392. Therefore, as there are 7 girls, the number of legs of cats = 392 x 7 = 2744. Since 7 girls have 14 legs, the total number of legs = 2744 + 14 = 2758. Assumptions: there is nobody else on the bus other than 7 girls and the cats.
Regards,
Col. Suresh Rathi
From India, Delhi
Regards,
Col. Suresh Rathi
From India, Delhi
I got the answer:
1. As there are 7 girls, that means 7 x 2 = 14 legs.
2. Each girl has 7 backpacks, which means 7 x 7 = 49 backpacks.
3. Each backpack has 7 big cats, so 49 x 7 = 343 big cats.
4. 343 cats x 4 legs equals 343 x 4 = 1372 legs.
5. For every big cat, there are 7 little cats, which means 343 big cats x 7 = 2401 little cats.
6. 2401 little cats means 2401 x 4 = 9604 legs.
7. Final conclusion: 14 + 1372 + 9604 = 10990 (answer).
Regards,
Pooja
From India, Delhi
1. As there are 7 girls, that means 7 x 2 = 14 legs.
2. Each girl has 7 backpacks, which means 7 x 7 = 49 backpacks.
3. Each backpack has 7 big cats, so 49 x 7 = 343 big cats.
4. 343 cats x 4 legs equals 343 x 4 = 1372 legs.
5. For every big cat, there are 7 little cats, which means 343 big cats x 7 = 2401 little cats.
6. 2401 little cats means 2401 x 4 = 9604 legs.
7. Final conclusion: 14 + 1372 + 9604 = 10990 (answer).
Regards,
Pooja
From India, Delhi
The above answer is incorrect.
Solution
Number of girls = 7, hence 14 legs.
Number of bags = 49. Each bag contains 7 large cats and 49 small cats (a total of 56 cats in each bag). Total cats = 56 * 49 = 2,744 cats. Total cat legs = 2,744 * 4 = 10,976. Overall legs = 10,976 plus 14 legs = 10,990 legs (assuming no one else is there in the bus apart from girls with backpacks).
From India, New Delhi
Solution
Number of girls = 7, hence 14 legs.
Number of bags = 49. Each bag contains 7 large cats and 49 small cats (a total of 56 cats in each bag). Total cats = 56 * 49 = 2,744 cats. Total cat legs = 2,744 * 4 = 10,976. Overall legs = 10,976 plus 14 legs = 10,990 legs (assuming no one else is there in the bus apart from girls with backpacks).
From India, New Delhi
My ans is right i dont understnd by which corner she is saying is wrong...bt geetika you have also given the ans in same way as i done .
From India, Delhi
From India, Delhi
Are you talking about only the legs of 7 girls, 343 big cats, and 2401 small cats? What about the legs of the driver and other passengers (along with their backpacks, pets, and legs) on the bus? 樂
All the same, I could open the file.
Regards,
Jayant
From India, Bangalore
All the same, I could open the file.
Regards,
Jayant
From India, Bangalore
Here is the Question
There are 7 girls on a bus. Each girl has 7 backpacks. In each backpack, there are 7 big cats. For every big cat, there are 7 little cats.
Question
How many legs are there on the bus?
Hi, the answer is only 14 legs, that's all!?
Regards, JAY
From India, Hyderabad
There are 7 girls on a bus. Each girl has 7 backpacks. In each backpack, there are 7 big cats. For every big cat, there are 7 little cats.
Question
How many legs are there on the bus?
Hi, the answer is only 14 legs, that's all!?
Regards, JAY
From India, Hyderabad
Clear and concrete steps with explanation to arrive at the correct answer. Congratulations. Good and successful Attempt. Regards sampath
From India, Madras
From India, Madras
Girls 7 Bag packs 7x7 = 49 Big cats 49 x 7 = 343 Little cats 343x7 = 2401 Legs = (343+2401) x 4 + 7 x 2 =10990 Qadir
From China, Beijing
From China, Beijing
Calculation of Total Legs on the Bus
Number of Girls: 7
Number of Backpacks: 7 * 7 = 49
Number of Big Cats: 49 * 7 = 343
Number of Little Cats: 343 * 7 = 2401
Therefore, number of cats' legs = (2401 + 343) * 4 = 10976
And number of girls' legs = 7 * 2 = 14
In other words, the total number of legs = (10976 + 14) = 10990
From India, Delhi
Number of Girls: 7
Number of Backpacks: 7 * 7 = 49
Number of Big Cats: 49 * 7 = 343
Number of Little Cats: 343 * 7 = 2401
Therefore, number of cats' legs = (2401 + 343) * 4 = 10976
And number of girls' legs = 7 * 2 = 14
In other words, the total number of legs = (10976 + 14) = 10990
From India, Delhi
CiteHR is an AI-augmented HR knowledge and collaboration platform, enabling HR professionals to solve real-world challenges, validate decisions, and stay ahead through collective intelligence and machine-enhanced guidance. Join Our Platform.